Pestrofarebná Kostarika

kostarika09

Kostarika – často nazýva Švajčiarskom Strednej Ameriky a jedným z posledných rajov na zemi.  Nájdete tu takmer štvortisícové hory, pobrežie dvoch oceánov, nedotknuté tropické pralesy, nekonečne dlhé a široké piesočné pláže. skok na fotky

Prvé dni v raji lialo ako z krhly takže sopku sme videli len na pohladniciach a dopravných značkách ;-(

Naše putovanie začalo v mestečku Alajuela, ktoré sa nachádza kúsok od letiska San Jose. Odtial sme sa presunuli pod najaktívnejšiu sopkou Kostariky – Volcán Arenal (1633 m). Podla pôvodného plánu sme sa mali kochať divadlom, ktoré sopka ponúka a pripadať si ako v raji… Prvé dni v raji lialo ako z krhly takže sopku sme videli len na pohladniciach a dopravných značkách ;-( Napriek tomu výstup (hustý dážď) k staršiemu susednému kráteru Chato a hlavne zostup (prudký lejak), ktorý miestami pripomínal canyoning a miestami bahenný kúpel a miestami oboje ;) patrili k najimpresívnejším zážitkom celého putovania.

Ďalšou zastávkou boli “mlžné hory”(Cloud forest). Santa Elena a susedné Monteverde patria k tomu nejkrajšiemu čo kostarická príroda ponúka. Na hrebeni Tilaránskych Kordilliér, v hustom spletenci mohutných stromov, lián a papradín sme si vyskúšali Nebeskú prechádzku (mostíky vo výške 20 – 30 m nad zemou) a hlavne kostarický vynález na zvyšovanie adrenalínu – Canopy tour – laná natiahnuté v korunách stromov na ktoré vás priviažu a zemská príťažlivosť vykoná zbytok.

Vianočná výzdoba

"Vianočná výzdoba" v NP Manuel Antonio ;)

Pobrežie Pacifiku (Tichý oceán), poloostrov Nicoya, mestečko Montezuma. Odpočinok na plážach, ochutnávky miestnych špecialit. Jet boatom cez záliv Nicoya a presun do národného parku Manuel Antonio. Národný park síce miestami hustotou návštevníkov na m2 pripomína nákupné stredisko počas predvianočného šialenstva, ale pre znalcov prostredia ponúka skryté a príjemné pláže ako stvorené na odpočinok a pozorovanie leguánov, opíc, krabov….

Presun na východné pobrežie – Karibik volá. Cesta po kanáloch do Tortuguera je sama o sebe velkým dobrodružstvom. Pôvodne trojhodinová cesta trvá sedem hodín – podla kapitána sme negatívnou energiou pokazili motor… a tak si užívame neplánovanú nočnú plavbu. Napriek tomu ďalší z najimpresívnejších zážitkov. Osada Tortuguero leží v národnom parku na úzkom výběžku mezi morom a kanálom Tortuguero. Ak sa raz vrátim do Kostariky, určite sem na pár dní prídem znova. Z Tortuguera sa presúvame k Panamským hraniciam do malej dedinky menom Cahuita. Z jednej strany čierna pláž a z druhej pre zmenu biela pláž, ktorá plynule prechádza do národného parku.
Neviem či je Kostarika Švajčiarskom, ale k Raju ma veľmi, veľmi blízko…


odporúčam kliknúť na “Enter full screen” a následne si pustiť “Slideshow” jedno aj druhé je o riadok nižšie ;-)

0 Responses to “Pestrofarebná Kostarika”


  • No Comments

Leave a Reply